هرنوع پارچه را چگونه بشوییم ؟

نکته هایی برای شستن انواع پارچه

مهم ترین نکته در شستن لباس استفاده از راهنمای خود لباس است .

فراموش نشود که حتما به ان توجه کنید ما هم در این مقاله سعی میکنیم تا شما را با نحوه شستن انواع پارچه ها اشنا کنیم

پارچه از جنس استات

پارچه‌هایی از جنس استات را تنها از طریق خشک شویی تمیز کنید مگر آنکه در راهنمای شست و شوی آن قید شده باشد « قابل شست و شو با دست ». در این صورت ممکن است لباس را با یک شوینده ملایم و آب نیم گرم بشویید و به دور از حرارت مستقیم خشک نمایید.

 

پارچه از جنس آکریلیک

لباس‌های آکریلیک را پیش از شست و شو به پشت برگردانید. این لباس‌ها را هم می‌توانید با دست و هم با ماشین لباسشویی با درجات کم بشویید

 

پارچه نخی یا کتانی

لباس‌های نخی یا کتانی اغلب الیافی محکم دارند و می‌توانند درجات بالا‌تر دمای آب را تحمل کنند. آن‌ها را پس از شست و شو در  ماشین لباسشویی هنگامی که هنوز کمی مرطوب هستند اتو کنید و از اتوی بخار یا اسپری آب هنگام اتوکشی استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. لباس‌های نخی سفید را می‌توان با استفاده از سفید کننده‌ها لکه گیری کرد. اما توجه داشته باشید که پس از لکه گیری  لباس را خوب آبکشی کنید تا مایع سفید کننده به صورت لکه‌های زرد رنگ روی لباس باقی نماند.



پارچه های لینن

لباس‌های لینن را می‌توان با دست یا با ماشین لباسشویی شست و یا از طریق خشک شویی تمیز کرد. این لباس‌ها را نیز هنگامی که مرطوب هستند با اتوی داغ اتوکشی کنید. لباس‌هایی از جنس لینن را می‌توانید در صورتی که رنگ خودشان سفید باشد با سفید کننده لکه گیری کنید یا برای مدت کوتاهی در مایع سفید کننده خیسانده و سپس خوب آبکشی نمایید.

 

پارچه‌های کفشی یا استرچ را چگونه بشوییم ؟

لباس‌های کشی را با دست بشویید و از آب گرم و شوینده‌ای ملایم استفاده کنید یا آن‌ها را در لباسشویی با درجه مخصوص الیاف مصنوعی بشویید. برای این لباس‌ها هرگز از سفید کننده استفاده نکنید زیرا الیاف آن‌ها را از بین می‌برند. ضمناً لباس‌های سفید کفشی را با لباس‌های رنگی در ماشین لباسشویی نشویید چون به سرعت رنگ می‌گیرند. اغلب لباس‌های کفشی را می‌توان با درجه حرارت‌های پایین اتو کرد.



پارچه های نایلونی و پفلی استر

لباس‌های نایلونی را بهتر است با دست بشویید زیرا الیاف ظریفی دارند. در صورتی که از ماشین لباسشویی برای این لباس‌ها استفاده می‌کنید درجه شست وشو را روی درجه مخصوص الیاف مصنوعی قرار دهید.

 

پارچه های ابریشمی

از آنجا که اغلب ابریشم‌های رنگ شده، رنگ پس می‌دهند بهتر است این لباس‌ها را خشک شویی کنید. در غیر این صورت پارچه‌های ابریشمی را با دست و با آب گرم و صابون به آرامی بشویید و آبکشی کنید. شستن این پارچه ها از حساسیت بالایی برخوردار است.
آب اضافی پارچه را با اندکی فشردن آن بگیرید و در حالی که هنوز مرطوب است آن را با درجه مخصوص ابریشم اتو کنید.

 

لباس‌های پشمی

لباس‌های پشمی را هرگز با آب گرم نشویید چون الیاف پشم کاملاً جمع می‌شود و به اصطلاح آب می‌رود. این لباس‌ها را با دست در آب سرد بشویید یا به روش خشک شویی تمیز کنید.


برای شستشوی پارچه های گران قیمت و قدیمی به نکاتی که در ادامه می آید توجه کنید

_ پارچه مورد نظر را به شکل مربع یا مثلث تا کنید و به حدی آن را کوچک کنید که وقتی پارچه را خیس کردید، قادر به حمل آن در دستان خود باشید. سپس با نخی که با جنس و رنگ پارچه همخوانی داشته باشد، لایه های پارچه را با دقت و احتیاط به هم کوک بزنید. حتماً دقت کنید که نخ مورد استفاده رنگ پس ندهد



اگر پارچه قدری ضخیم است، شب آن را در محلول پودر صابون و آب گرم خیس کنید (پیش از این که آن را در محلول قرار دهید، مطمئن شوید که خرده های صابون به طور کامل در آب حل شده باشد). روز بعد محلول را به طور کامل خالی کنید و پارچه تاخورده را با دقت در ته تشت فشار دهید. ظرف را دوباره با آب ولرم یا سرد پر کنید و پارچه را آرام آرام آبکشی کنید. هر بار مراقب باشید تا پارچه صاف باقی بماند. آن قدر این عمل را تکرار کنید تا همه مواد صابونی از پارچه بیرون برود. هرگاه مطمئن شدید که دیگر در پارچه اثری از محلول صابون نیست، با دست تا حد امکان آب اضافی پارچه را بگیرید. البته اصلاً پارچه را نچلانید و باز هم آن را صاف نگه دارید. سپس آرام آرام کوک های آن را بشکافید و پارچه را همان طور صاف روی حوله ای قرار دهید تا خشک شود. می توانید آن را در هوای آزاد خشک کنید، اما مراقب باشید که در معرض نور خورشید نباشد

نکته مهم

_ اگر می خواهید پارچه قدیمی و باارزشی را اتو کنید، بهتر است زمانی که هنوز خیس است این کار را انجام دهید. پارچه باید نه خیس خیس و نه مرطوب باشد؛ بلکه باید کمی آبدار باشد.