بهترین راه خشک کردن لباس ها

بهترین راه خشک کردن لباس ها

بهترين روش خشك كردن لباس‌ها چيست؟
ا‌مروزه يكي از معضلات خانواده‌ها خصوصا آپارتمان‌نشين‌ها كمبود جا براي خشك كردن لباس‌هاست. بنابراين در چنين شرايطي انتخاب بهترين روش براي خشك كردن لباس‌ها مي‌تواند تاثير بسزايي در سلامت افراد خانواده داشته باشد.

در زمان‌هاي قديم كه بيشتر خانه‌ها بزرگ و حياط‌دار بود بيشتر افراد لباس‌هاي خود را در محيط باز روي بند پهن مي‌كردند و لباس‌ها زير نور آفتاب و با وزش ملايم باد خشك مي‌شدند.
در اين روش، نور آفتاب تا حدي خاصيت ضدعفوني‌كننده داشته و موجب از بين رفتن قارچ‌ها و ميكروب‌هاي احتمالي لباس‌ها مي‌شود.
البته امروزه با توجه به آلودگي هوا و احتمال نشستن غبارات و ذرات فلزات سنگين بر روي لباس‌ها، احتمال آلوده شدن رخت‌ها وجود دارد. گذشته از اين موضوع آلوده شدن لباس‌ها به فضولات پرندگان و يا هاگ‌هاي قارچ كه توسط باد منتقل مي‌شود نيز خود عامل ديگري است كه بتواند انواعي از بيماري‌هاي قارچي و پوستي را در افراد ايجاد كند، بنابراين با توجه به موارد ذكر شده و محدوديت فضا بهتر است در فصول گرم سال لباس‌ها را در داخل منزل نزديك به پنجره در مجاورت نور و در مسير هوا و در فصول سرد سال لباس‌ها را در كنار يك منبع گرمازا مانند شومينه يا شوفاژ قرار دهيد. البته اين روش نيز خالي از اشكال نيست.
در اين روش به دليل فقدان جريان هوا در داخل منزل زمان لازم براي خشك شدن لباس‌ها طولاني‌تر خواهد شد. از سوي ديگر رطوبت و بوي حاصل از مواد شوينده لباس‌ها در فضاي خانه ماندگار خواهد شد. از سوي ديگر استشمام طولاني‌‌مدت بوي مواد شوينده در فضاي بسته خانه مي‌تواند منجر به بروز حساسيت و آلرژي در برخي افراد مستعد شود. در چنين شرايطي بدن مي‌تواند به بوهاي شيميايي واكنش نشان داده و به صورت آلرژي‌هاي خفيف يا شديد كه بستگي به مدت زمان استنشاق بو دارد، عوارضي را ايجاد كند.
همچنين استنشاق اين بوها در خانم‌هاي شيرده مي‌تواند حالت شير مادر را تغيير داده و منجر به بروز ناراحتي، بي‌اشتهايي، بي‌قراري و اختلال خواب در نوزاد شود.از سوي ديگر متاسفانه برخي از خانواده‌ها به تصور آن كه لباس‌ها پاكيزه‌تر شوند، از مقدار زيادي مواد شوينده استفاده مي‌نمايند. در اين رابطه نيز بايد گفت: باقي ماندن مواد حاصل از پودرهاي رختشويي روي برخي لباس‌ها نه‌تنها منجر به ماندگاري ميكروب‌ها در لباس مي‌شود؛ بلكه مي‌تواند در تماس با پوست باعث به وجود آمدن صدمات مزمن پوستي، خارش، ريزش مو و... شود.
كارشناسان بهداشت به افرادي نيز كه داراي بيماري‌هاي پوستي هستند، توصيه مي‌كنند حتما لباس‌هاي زير خود را بعد از شستشو اتوكشي نمايند تا حرارت زياد اتو موجب كشته شدن ميكرو‌ب‌ها و قارچ‌هاي پوستي آنها شده تا از اين طريق هم به درمان بيمار كمك شود و هم از انتقال آن به ديگران جلوگيري شود. نكته ديگري كه بيشتر بيماران با پوست خشك به آن آلرژي دارند، بسياري از مواد شوينده قوي است كه در تماس با بدن مي‌تواند لايه‌هاي محافظ چربي پوست را تحت تاثير قرار داده و منجر به خشكي سطح پوست شوند. به اين افراد هم توصيه مي‌شود براي شستشوي لباس‌ها از مواد شوينده ملايم استفاده كنند و مرحله آب‌كشي را چندين بار تكرار كنند.
توجه: حتي‌المقدور لباس‌هاي خود را در طول روز و در زمان تابش مستقيم نور خورشيد و در مسير هوا خشك كنيد و از قرار دادن طولاني‌مدت لباس‌ها در هواي آلوده بپرهيزيد.

3. در جنس و رنگ پارچه و همچنين نوع ماده اي که براي رنگ کردن آن به کار رفته است، دقت کنيد.
4. طزحي را که براي رفع لکه در نظر داريد ، قبلا تعيين کنيد.
5. هر نوع ماده شيميايي را که مي خواهيد به کار ببريد، روي تکه اي از پارچه امتحان کنيد و اگر مي خواهيد پارچه را بشوييد، لکه را قبل از شستن از بين ببريد.
6. به خاطر داشته باشيد که آب داغ، بعضي لکه ها را ثابت مي کند، کانند لکه تخم مرغ و خون؛ همچنين آب صابون نيز لکه هاي چاي، قهوه و عصاره بسياري از ميوه ها را ثابت مي کند.
براي از بين بردن لکه ها به وسيله محلول هايي مانند تتراکلروکربن با استفاده از برس يا ابر.
بيرنگ کردن لکه به وسيله آب اکــسيژنه و اسيد اگزاليک (جوهر ترشک) يا آب ژاول.
تميز کردن لکه به صورت خشک به وسيله خميري از پودرهاي جذب کننده مانند گچ فرانسوي يا پودر سفيد تالک.
برطرف کردن لکه کاکائو و شکلات:
چنانچه لکه روي پارچه هاي سفيد باشد، محل آن را با آب گرم و صابون بشوئيد، بعد لکه را به وسيله تتراکلروکربن از بين ببريد. در صورتي که پارچه رنگي بود، اول با تتراکلروکربن بشوئيد، سپس با آب گرم و اسفنج، لکه را کاملا از بين ببريد.
برطرف کردن لکه چربي روغن:
محل لکه را به وسيله اسفنج با تتراکلروکربن بشوئيد، سپس با آب نيم گرم و صابون، لکه را کاملا از بين ببريد. چنانچه لکه کهنه باشد، آن را ابتدا با آب اکــسيژنه ، بيرنگ کرده ، بعد با آب، خوب بشوئيد.
برطرف کردن لکه چاي و قهوه:
براي برطرف کردن اين گونه لکه ها روي پارچه هاي رنگي، محل لکه را با آب گرم و اسفنج بشوئيد.چنانچه لکه باقي ماند، گيليسيرين گرم به کار ببريد و بگذاريد نيم ساعت روي لکه بماند، سپس با آب خوب شستشو داده و با آب گرم و صابون بشوئيد.
اگر لکه روي پارچه سفيد و نخي بود، آب جوش را روي لکه بريزيد و اين کار را از طرف پشت پارچه نيز تکرار کنيد . اگر لکه از بين نرفت با آب اکــسيژنه، سپس با آب شستشو دهيد براي از بين بردن اين گونه لکه ها، اول از صابون استفاده نکنيد؛ زيرا ممکن است لکه را ثابت کند.